Kafa ve vücut pulları dikkatlice temizlenmiş balığın içi ve dışı güzelce yıkanıp tuzlanır. Patatesler, ince halkalar şeklinde, soğanlar arpacıksa bölmeden, normalse halka halka doğranır. Tavanın içine az miktarda sıvı yağı koyup kızdırdıktan sonra, patatesler, soğanlar ve sarımsaklar eklenip yüksek ateşte çevrilerek pişirilmeye başlanır. 3-4 dakika sonra tuzlanıp esmer şeker eklenir. Patates ve soğanlar karamelize olana kadar yakmadan pişirilir. (Malzeme neredeyse pişmiş olacak.)

 

Uygun büyüklükte bir fırın torbasının içerisine bir kaşık un konulup yapışmayı önlemek için sallanır. Unu boşaltılmadan balık, fırın torbasına yerleştirilir ve pişmiş malzeme balığın kenarlarına dizilir, bütün haldeki yeşilbiberler, tane karabiberler, defne yaprakları ile sızma zeytinyağı balığın ve malzemenin üzerine eklenir. Balığın altına doğru akacak şekilde ılık su (veya beyaz şarap) ilave edilir.

 

Torbanın ağzı sıkıca kapatılıp üzerine bıçak ucuyla küçük bir delik açılır. Önceden ısıtılmış fırında, yüksek sıcaklıkta 20-30 dakika balığın büyüklüğüne göre pişirilir.

 

Biraz soğuyunca torbadan çıkarılarak sıcak servis yapılır.

1 kg Akuvatur balığı*

(Mercan, Premium Levrek

Trança, Premium Çipura)

1/2 kg patates

1/2 kg soğan (tercihen arpacık)

1 baş ayıklanmış sarımsak,

3 adet yeşilbiber

(tercihen acı olabilir)

2 çorba kaşığı sıvı yağ

1 çay bardağı sızma zeytinyağı

1 bardak ılık su (veya beyaz şarap)

1 tatlı kaşığı esmer şeker

1 tatlı kaşığı un

deniz tuzu, tane karabiber

defne yaprağı.

ÜRÜNLERİMİZ

AKDENİZ BALIKLARI

KURUMSAL

İLETİŞİM

MALZEMELER

YAPILIŞI

Fırın Torbada Balık

EN

TR