Balık, pulları dikkatlice temizlendikten sonra yıkanır, içi ve dışı iyice kurulanır. Kiloluk iri bir balık ise bütün olarak pişirebilmek için kafa bölümünden itibaren iki parmak aralıklarla kemiğe kadar kesikler atılır. Bu işlem her iki tarafa da uygulanır. Balığın içi ve dışı tuzlanır. (Tercihe göre unlanabilir.) Balıklar porsiyonluk ise kesmeye gerek yoktur. Güzelce tuzlayıp kızartmaya başlarken isteğe bağlı olarak unlanması yeterlidir.

 

Balığın tamamının sığabileceği büyüklükte bir tavaya bolca kızartma yağı koyulup yakmadan kızdırılır. (Yağı yakmadan kızdırabilmek önemlidir. Az ısınmış yağda pişen balık bütün yağı çeker. Tavaya balık parçalarını koymadan önce yeterince ısındığını anlamak için tavaya bir tutam un serpiştirilir, yağda hemen tepki oluşursa ısınmış demektir.) Yağın sıcaklığı kaybolmadan balıklar tavaya yerleştirilir. Kızartma sırasında balıkların her iki yanı ikişer kez çevrilebilir. Kızartma işleminin sonuna doğru yağın sıcaklığı aşırıya kaçarsa ateşin kısılması gerekir.

 

Fileto yapılmış kemiksiz parçaları az pişirmeye özen göstermek gerekir. Kızaran balıklar tavadan bir havlu kağıda çıkarılarak fazla yağı alınır ve soğutmadan servis yapılır.

1 kg Akuvatur balığı*

(Sinarit, Trança, Premium Levrek

Mercan, Premium Çipura)

kızartma yağı

(Kızartma için fındık, ayçiçeği, soya yağı veya karışımı kullanılabilir. Zeytinyağının yanma derecesi düşük olduğu için kullanılması uygun değildir.)

deniz tuzu

ÜRÜNLERİMİZ

AKDENİZ BALIKLARI

KURUMSAL

İLETİŞİM

MALZEMELER

YAPILIŞI

Balık Kızartma

EN

TR