Balığın içi temizlenip pulları alınır ve üzerinde kılçık kalmamasına özen göstererek fileto çıkartılır. Daha sonra filetolar, kibrit kutusu büyüklüğünde parçalara ayrılır ve kenara koyulur.

 

Kemikler, kafa ve deri, bir demet maydanoz ve kereviz yaprakları ile birlikte tencereye konup 2 litre kadar sıcak su ile 30 dakika orta ateşte pişirilir. Maydanoz ve kereviz yaprakları atıldıktan sonra kalan malzeme süzülerek ayrılır. Kafa ve kılçık etleri ayıklanır ve ayrı bir tabağa konur.

 

Balık suyuna diğer malzemelerle beraber tuz ve tane karabiber eklenerek 20-25 dakika pişirilir. Malzemelerin pişmesine yakın biraz zeytinyağı eklenir. Kibrit kutusu büyüklüğünde kesilen pişmemiş fileto parçalar ile ayıklanan pişmiş etler, çorbaya eklenip beş dakika pişirildikten sonra ocağın altı kapatılır. Tercih edilirse, bir yumurta ve limon suyu çırpılıp çorbaya ilave edilerek terbiye yapılabilir.

 

Tencerenin kapağı kapalı halde 10 dakika bekletilir. Bu sırada balık parçaları çorbanın kendi sıcaklığı ile pişmeye devam edecektir. Bu işlemden sonra, hemen servis yapılır.

1 adet iri boy Akuvatur balığı*

(Sinarit, Premium Çipura

Premium Levrek)

1 demet maydanoz

1 küçük demet kereviz yaprağı

birer avuç küp şeklinde kesilmiş

kereviz ve karnabahar

birer adet küp şeklinde kesilmiş orta boy patates ve soğan

1 kahve fincanı yıkanmış pirinç

1 kahve fincanı sızma zeytinyağı

1 diş ince kıyılmış sarımsak

tane karabiber,

deniz tuzu.

ÜRÜNLERİMİZ

AKDENİZ BALIKLARI

KURUMSAL

İLETİŞİM

MALZEMELER

YAPILIŞI

Balık Çorbası

EN

TR