1 kg Akuvatur balığı*

(Sinarit, Trança, Premium Levrek

Mercan, Premium Çipura)

kızartma yağı

(Kızartma için fındık, ayçiçeği, soya yağı veya karışımı kullanılabilir. Zeytinyağının yanma derecesi düşük olduğu için kullanılması uygun değildir.)

deniz tuzu

Kafa ve vücut pulları dikkatlice temizlenmiş balığın içi ve dışı güzelce yıkanıp kurulanır. Kılçıksız filetosu çıkartılır, derisi yüzülür ve kibrit kutusu büyüklüğünde küçük parçalara bölünerek (kılçıkları dikkatlice temizlenmiş olmalı) bir miktar tuzlanır.

 

Tavaya bolca kızartma yağı koyup yakmadan kızdırılır. (Yağı yakmadan kızdırabilmek önemlidir. Az ısınmış yağda pişen balık bütün yağı çeker. Tavaya balık parçalarını koymadan önce yeterince ısındığını anlamak için tavaya bir tutam un serpiştirilir, yağda hemen tepki oluşursa ısınmış demektir.)

 

Yağın sıcaklığını kaybetmeden unlanmış balık parçaları tavaya yerleştirilir. Balık parçaları küçük olduğundan çok kısa sürede pişecektir, her yüzün 2’şer dakika pişmesi yeterlidir. Kızaran balıklar tavadan bir havlu kağıda çıkartılarak fazla yağı alınır. Marul yaprakları, taze soğan ve roka karışımı ince ince kıyılarak, taze ekmek ve hazırlanan soslarla birlikte çocukların bayıldığı “balık - ekmek” olarak servis yapılır.

KETÇAPLI SOS

MAYONEZLİ SOS

5 çorba kaşığı ketçap

1 çorba kaşığı sirke

1 diş dövülmüş sarımsak

1 çay kaşığı soya sosu

5 çorba kaşığı mayonez

1 çorba kaşığı sirke

3 adet kıyılmış kornişon turşu

1 çay kaşığı soya sosu

ÜRÜNLERİMİZ

AKDENİZ BALIKLARI

KURUMSAL

İLETİŞİM

MALZEMELER

YAPILIŞI

Çocuklar için

EN

TR