Balığın kafa (yanak ve ense) ve vücut pulları ile iç kısmı iyice temizlenir. Daha sonra yaprak şeklinde açılarak 50–75 gr’lık küçük porsiyonlara ayrılır.

 

Soğan ve patatesler ince halkalar şeklinde dilimlenir, sarımsaklar ayıklanıp boylamasına ikiye bölünür. Yarım çay bardağı zeytinyağıyla yağlanmış geniş tabanlı bir tencerenin dibine halka şeklinde kesilmiş patates ve soğanlar dizilir. Bu malzemenin üzerine tuz, kimyon ve tane karabiberler serpiştirilir. Balık parçaları, derili tarafları aşağı gelecek şekilde tek kat olarak dizilip, üzerine tuz, defne yaprağı ve sarımsaklar serpiştirilir.

 

Tencerenin kenarından iki bardak sıcak su eklenir ve geri kalan yarım çay bardağı zeytinyağı balıkların üzerine gezdirilir. Tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra orta ateşte 10 dakika pişirilir. Arzu edilirse tencerenin kenarından beyaz şarap eklenip kapak tam örtülmeden 10 dakika da bu şekilde pişirmeye devam edilir. En son olarak da limon suyu ilave edilip 10 dakika daha tencerenin kapağı kapalı şekilde pişirilir. Sıcak olarak servisi yapılır.

1 kg Akuvatur balığı*

(Sinarit, Trança, Premium Levrek

Mercan, Premium Çipura)

2 adet iri patates

2 adet iri soğan

1 baş sarımsak

1/2 limon suyu

2 bardak sıcak su

1/2 bardak oda sıcaklığında

beyaz şarap (isteğe bağlı)

1 çay bardağı sızma zeytinyağı

ve deniz tuzu, tane karabiber, kimyon, defne yaprağı.

ÜRÜNLERİMİZ

AKDENİZ BALIKLARI

KURUMSAL

İLETİŞİM

MALZEMELER

YAPILIŞI

Balık Buğulama

EN

TR